Úvodní     Přírodní zahrada     Návrhy - realizace     Foto     Jedlý balkon     Kontakt

V Klínarce     Na Svobodném bydle    Vyvýšený záhon2013

Na jaře jsme měli o něco více práce s přípravou záhonu, jelikož jsme na podzim nestihli vše zamulčovat. Tam, kde byl mulč, stačilo jej oddělat, voňavou půdu pohnojenou rozkladem mulče (sláma, tráva a zbytky z kuchyně) provzdušnit rycími vidlemi a sem tam protrhnout plevel. Na místech, kde jsme nezamulčovali, museli jsme hodně plít a půda nebyla tak voňavá a pohnojená, jako pod mulčem.

Letos pátým rokem experimentujeme s polykulturou zeleniny a bylinek. A tak si můžeme troufnout tvrdit, které semínkové směsi se nám osvědčily. Na severní stranu vyséváme k oporám ze dřeva hrách, popínavé fazole a okurky (včetně ačokči). Na nejsevernější stranu je možno dát slunečnici, kukuřici a konopí. Na jakémkoli okraji záhonu jsou vhodné trvalejší druhy zeleniny: černý kořen, pažitka, petrželka, trvalková rukola (křez úzkolistý), kostival (mulč, mladé listy jedlé), brutnák lékařský, pupalka dvouletá, lichořeřišnice aj. a jahody zahradní a stáleplodící s česnekem. Do jedné skupiny také vysadíme (vysejeme) divoká rajčata. Na zbylé místo se nám osvědčila tato polykultura: ředkvičky a ředkve, tuřín, vodnice, červená řepa, mrkev, salát dubáček, rukola (nepřehnat s množstvím, pak je všude a musí se hodně protrhávat), salát, špenát, čtyřboč (novozélandský špenát), košťáloviny (brokolice, kapusta kadeřávek, kapusta hlávková, kapusta růžičková, květák, zelí, kedlubny), mangold, fazol keříčkový. Z bylinek rozhozených mezi výsadbu se osvědčil měsíček, chryzantéma jedlá, fenykl a kopr. V průběhu roku dále kvete černý kořen, pažitka, brutnák lékařský, kostival, brokolice, lichořeřišnice, fazole, okurky, rajčata, jahody, ředkvičky, rukola, roketa. Na podzim jsme celý záhon (až na zimní zeleniny - kapusta růžičková, hlávková a kadeřávek, petrželka, mangold) pokryli vrstvou sena, pod kterou v zimě dáváme zbytky z kuchyně.

Příští rok plánujeme v polykultuře pokračovat a budeme zkoušet ve větším i smíšenou výsadbu (střídající se řádky různých druhů zeleniny). Do polykultury dáme i pohanku, která nám v předešlých letech nevzešla. Na jaro se chystáme postavit skleník (2,5 x 4 m).


Vyvýšnený záhon počátkem května - první zeleniny jsou černý kořen, pažitka, petrželka, rukola, cibulová nať a košťáloviny z minulého roku, brokolice a kapusta (9.5.2013)      J stranu vyvýšeného záhonu jsme srovnali a oseli smíšenou kulturou, na S straně je vysazen hrách, popínavé fazole a ačokča (9.5.2013)      Topinambury na nejsevernější části vyvýšeného záhonu (15.6.2013)      Tee-pee pro fazole a ačokču, v popředí pupalka dvouletá (21.7.2013)      Pnoucí fazole a kvetoucí zatoulaná brambora (21.7.2013)      Pnoucí fazole a ačokča, vpravo amarant (4.9.2013)      Zeleninovo-bylinková džungle (4.9.2013)      Ačokča a fazole (19.9.2013)

2012

Z drnů a ornice z terasy jsme vytvořili dlouhý vyvýšený záhon. Jak se ukázalo, drny zafungovaly jako houba, co v sobě zadržuje vodu, a tak záhon neměl problémy s vysycháním. Záhon jsme ani jednou nezalévali - nebylo čím:) a zelenina rostla jako z vody. Na vrcholu záhonu jsme vyhloubili menší korýtko, aby se na záhonu mohla lépe zadržovat dešťová voda. Záhon jsme po jeho povrchu na řídko obložili kameny, pod kterými se zadržují vlhkost, žížaly a jiní potřební tvorové. Kameny působí také proti erozi. Po výsevu semínek zeleniny a jednoletých bylin jsme záhon 'pocukrovali' slámou, aby tolik nevysychal.


Vyvýšený záhon vytvořený z drnů a ornice (1. 5.)      Topinambury na severní straně záhonu. Před nimi se pne hrách. Dále pokračuje zeleninovo-bylinková polykultura (18. 6.).      Smíšená kultura: bob zahradní, cizrna beraní a fazole (4. 7.)      Zeleninovo-bylinková polykultura aneb přirozený chaos, co mate škůdce (18. 7.)      Podzimní úroda (20. 10.)      V zimě jsme sklízeli, krom topinamburů, růžičkovou kapustu a kapustu kadeřávek (29. 12.)

Přírodní zahrady © Tomáš Svoboda, 2009 - 2015