Návrhy - realizace 2009        Návrhy - realizace 2010        Návrhy - realizace 2011        Návrhy - realizace 2012        Návrhy - realizace 2013       

Návrhy - realizace 2014        Návrhy - realizace 2015        Návrhy - realizace 2020


Zkušební návrh v rámci Výcviku Permakulturních Designérů

Kamila, jak jsem návrh nazval, je reálným projektem Centra Skalka22 ve Skalce u Doks, kde Výcvik Permakulturních Designérů probíhá.


Tomáš Svoboda, 14. 4. 2009


Absolventský návrh Výcviku Permakulturních Designérů

Jeden z návrhů Mateřské školy ve Slušticích.


Tomáš Svoboda, 27. 11. 2009


Bylinková spirála a vyvýšený záhonek na Kosové


Bylinková spirála a vyvýšený záhonek v chatové oblasti Kosová u Jackova u Moravských Budějovic, kde máme chatu, jsou mou první realizací (březen 2009). Navrhnul jsem je mému taťkovi, který chtěl ty "podivné" metody pěstování bylinek a zeleniny vyzkoušet, za což jsem mu vděčen. S obojím mi pomáhal, a tak mohla vzniknout dvě díla k obrazu jeho.

Samotné pěstování poté přenechal mně. Zřejmě si nechtěl vzít odpovědnost a utrhnout si ostudu za to, že tam nic neporoste. Nyní už má důkaz, že to opravdu jde...

Bylinkovou spirálu jsem osel (duben 2009) mátou peprnou, meduňkou lékařskou, pažitkou pravou, majoránkou zahradní, saturejkou horskou, bazalkou pravou, tymiánem obecným, dobromyslí obecnou a šalvějí lékařskou. Levanduli "Hidcote Blue" jsem koupil a dosadil později (květen 2009) jako sazeničku. V jezírku, které je součástí bylinkové spirály, našli útočiště bruslařky obecné a potápníci vroubení.

Vyvýšený záhonek se pyšní merlíkem všedobrem, ředkvičkou, cibulí kuchyňskou jarní, petrželí zahradní naťovou, brokolicí, mrkví obecnou ranou, pórkem pravým letním, zelím hlávkovým červeným letním, kedlubnou pozdní "gigant" a hráchem dřeňovým setým. Vše pěstováno ze semínek. S jejich počtem jsem to ale trošku přehnal:) Přes sto sazeniček brokolice, zelí a kedluben jsem si převezl na zahradu V Klínarce.

V červnu 2009 slimáci okousali všechny listy afrikánů (slimáci je zbožňují), které Jarka, taťkova přítelkyně, zasadila necelé dva metry od vyvýšeného záhonku. Polykulturní vyvýšený záhonek zůstal slimáky nedotčen.Zahrada V Klínarce v Třešti


Zahradě V Klínarce věnuji samostatnou kapitolu.


Návrh zahrady V Klínarce (Tomáš Svoboda, 30. 5. 2009)Háj moudrosti v Přerově nad Labem


Studie Háje moudrosti v Přerově nad Labem.


Tomáš Svoboda, 15. 8. 2009Zahrada 22 v TelčiNávrh zahrady v Telči (Tomáš Svoboda, 2. 10. 2009)Zahrada Solnice - PoříčíNávrh zahrady v Solnici (Tomáš Svoboda, 10. 11. 2009)
Přírodní zahrady © Tomáš Svoboda, 2009 - 2020