Úvodní     Přírodní zahrada     Návrhy - realizace     Foto     Jedlý balkon     Kontakt

V Klínarce     Na Svobodném bydle    Jedlý les2013

Jedlý les je obdobou přirozeného lesa, ve kterém jsou zastoupena všechna rostlinná patra (dlouhověké a pionýrské stromy, stromokeře, keře, byliny, traviny, cibuloviny, hlíznaté rostliny, popínavé rostliny, houby...). A všechna patra mohou být jedlá. Při zakládání jedlého lesa tvoří zhruba 90% podpůrné rostliny - leguminózní stromy, keře a byliny, naše původní keře, hlubokokořenící a hmyz lákající rostliny aj. Postupem času a sukcese se poměr obrací a 90% jedlého lesa tvoří užitkové - jedlé rostliny.

V první fázi jsme vysadili základní kostru jedlého lesa. Dlouhověké stromy: ořešáky, kaštanovníky, oskeruše, třešně, jabloně, hrušně, slivoně. Pionýrské stromy: jeřáby. Stromokeře: myrobalány, hlohy, hruškojeřáb, nashi, dříny, svída japonská, mišpule, kdouloně, mandloně, meruňka. Keře: broskvoně, muchovníky, hlošiny okoličnaté, kustovnice čínské, eleuterokok ostnitý, arónie, zimolezy kamčatské, rybízy a angrešty. Jedlé popínavky sázíme k vytvořeným 'souškám' (silnější větve ukotvené v kovových patkách).

Příští rok (2014) jedlý les sukcesně ještě více zahustíme jedlými keři (hlošina okoličnatá, muchovníky, arónie, rybíz) a zákrsky (jabloně, hrušně). A sázet budeme podpůrné dřeviny - dusíkáče a pro větší rozmanitost několik našich původních keřů. Postupně budeme vysazovat ke stromům dominantnější trvalky (hlubokokořenící, hmyz lákající...), cibuloviny a přidávat k nim pařezy, větve apod., abychom podpořili půdní život (rozkladem houbami) a jiné breberky, které dřevo přitahuje. Mulčujeme senem, trávou a štěpkou z větví (i s listím), kterou si připravuju mačetou.


Broskvoň 'Amsdenova' (14.8.2013)      Souška pro popínavou klanoprašku čínskou (14.11.2013)

Přírodní zahrady © Tomáš Svoboda, 2009 - 2015