Jedlý balkon


Jedlý balkon představuje [r]evoluci nejen panelových domů. Je určen všem, kteří touží pěstovat a získávat ovoce, zeleninu a bylinky z vlastních zdrojů, ale nemají (prozatím?) kde.

Jedlý balkon je však více, než jen samotné pěstování plodin vašeho jídelníčku. Pomocí treláže a popínavých rostlin lze vytvořit soukromé zákoutí pro odpočinek, relaxaci, lelkování...

Váš pobyt na jedlém balkoně vám navíc může zpestřit akvárium s rybičkami (např. pavím očkem, které se živí larvami komárů) a jedlými vodními rostlinami ('jedlé kaštany' kotvice plovoucí, bramborovité kořeny a mladé kukuřicové stvoly orobince, léčivý puškvorec, pikantní potočnice aj.).

Kdykoli se vám zachce ven, stačí otevřít balkonové dveře a rázem se ocitáte ve vašem ráji - plodícím háji. A to za každého počasí.


Jak jedlý balkon funguje?


Na balkoně bez půdy toho moc nevypěstujete. Je tedy potřeba půdu (přesněji řečeno substrát) na balkon dopravit. Pro uložení substrátu na balkon můžete použít jakoukoli pevnou nádobu s dírkou - dírkami ve dně. To proto, aby se rostlinky neutopily, a nebo naopak se mohly v případě žízně napít. Klasickou nádobou je květináč - truhlík, ale mohou to být např. staré děravé hrnce, umyvadla, vysloužilý nočník, kbelík, kýbl, vana, necky, džber a spousta dalších nádob.

Máme-li substrát uložen, je třeba jej vhodně rozmístit. A to vzhledem k poloze balkonu a světovým stranám, využití co největšího prostoru pro pěstování, snadnému pohybu na balkoně.

Jaká je údržbovost jedlého balkonu?

Jediná nevýhoda jedlého balkonu spočívá v tom, že je na vás závislý. Nebo, jinak řečeno, se bez vás neobejde (což možná někomu zní lépe).

V ideálním případě jedlý balkon navštěvujete pravidelně každý (druhý) den. To proto, abyste svým svěřencům - rostlinkám věnovali pozornost (mazlení nevyjímaje) spojenou s kontrolou, zda netrpí žízní a mají se k světu. Ale nezoufejte, pokud nejste idealisté. V případě vaší větší absence (týden a více) máte možnost navázat kontakt, pokud jste tak již neučinili, s vaší sličnou sousedkou/sličným sousedem, nebo využít jiné spřízněné duše z vašeho okolí, aby se o vaše ratolesti postarala. Nebo, a to je občas praktičtější, můžete využít k zalévání vzlínavost vody, kapkovou závlahu z uříznutých pet lahví apod.

Údržba není ale jen o zalévání. Jelikož kořeny rostlin mají jen omezený prostor a nemohou si pro živiny dosáhnout, kam je potřeba, budou od vás vyžadovat občasné nakrmení. Můžete je hnojit preventivně jednou až několikrát ročně. V jiném případě vám rostlinky sami napoví, že jim něco chybí (nepřirozené zbarvení listů, stagnace růstu, chřadnutí...).

Jak dodávat živiny? Nejlépe učiníte, když si založíte kompost či vermikompost (kompost s žížalkama), kam ukládáte organické zbytky z vaší kuchyně. Dále rostlinky můžete hnojit jíchou (získáte vykvašením např. kopřiv, kostivalu aj. rostlin v nádobě s vodou) nebo vlastní močí smíchanou s vodou v poměru 1 : 8 (nesmrdí a rostlinkám velice prospívá; navíc rostliny poznají, jaké látky vám chybí a více se tak zaměří na jejich produkci). Na trhu jsou k dostání také přírodní hnojiva. Průmyslová hnojiva vaše rostlinky příliš neocení a vaše tělo jejich spasením už vůbec ne.

Krom hnojení je dobré rostlinkám po určité době substrát vyměnit (rostlinky se samy přihlásí). V neposlední řadě je potřeba v zimě rostliny, které nejsou mrazuvzdorné a rostliny v menších truhlících přenést do chladné světlé místnosti. Akvárium s rybičkami zase přenést do tepla koncem léta.


Co na jedlém balkoně pěstovat?


Prakticky cokoli, je-li váš balkon vhodně situován, máte-li na něm dostatek prostoru a jste ochotni věnovat rostlinám dostatečnou péči.


Čerstvě utržená jahoda, 'kamčatská borůvka' aj. ke zpestření vaší snídaně. Ranní čaj z čerstvě natrhaných bylinek. Dýně na všechny způsoby s čerstvou zeleninou a bylinkami k vašemu obědu ozdobenému květy lichořeřišnice. Odpočinek v baldachýnu pnoucích fazolí, hráchu, ačokči... Ano, to je váš jedlý balkon!







Návrhy - realizace



Jedlá terasa Googles garden na Googlu v Praze



'Ne, ještě to nejezte...' (Praha - Google, 17.5.2013)      Sázení pro radost (Praha - Google, 17.5.2013)      Sázíme do směsi kompostu, biouhlu a substrátu od Agro Natura (Praha - Google, 17.5.2013)      Sázení z vesela (Praha - Google, 17.5.2013)

Precizní soustředění (Praha - Google, 17.5.2013)      Bylinky 'Mojito' (Praha - Google, 17.5.2013)      Jedlé květy - afrikán, měsíček, lichořeřišnice a sléz maurský (Praha - Google, 17.5.2013)

Středomořské bylinky - saturejka a dobromysl 'Compactum' (Praha - Google, 17.5.2013)      Středomořské bylinky - levandule, yzop a šalvěj (Praha - Google, 17.5.2013)      Denivka, bukvice, zavinutka a řimbaba (Praha - Google, 17.5.2013)

Muchovník 'Prince William' ve společnosti měsíčních jahod (Praha - Google, 17.5.2013)      S výhledem na zelenější zítřky... (Praha - Google, 17.5.2013)      Googles garden (Praha - Google, 17.5.2013)

Googles garden (Praha - Google, 17.5.2013)


Jedlý balkon v Újezdě nad Lesy



Návrh jedlého balkonu v Újezdě nad Lesy (Tomáš Svoboda, 9. 2. 2013)



Návrh jedlého balkonu v Újezdě nad Lesy (Tomáš Svoboda, 9. 2. 2013)


Jedlý balkon - Moravské Budějovice



Návrh balkonu v Moravských Budějovicích (Tomáš Svoboda, 2. 3. 2010)



Návrh balkonu v Moravských Budějovicích (Tomáš Svoboda, 2. 3. 2010)



Návrh balkonu v Moravských Budějovicích (Tomáš Svoboda, 2. 3. 2010)


Přírodní zahrady © Tomáš Svoboda, 2009 - 2020